کاشی و سرامیک Tile and Ceramic))

پیشینه:

پیشینه ساخت و توسعه کاشی در ایران به دوران تاریخی بازمیگردد و بر همین اساس فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است. مواد اصلی و سازنده کاشی خاک رُس بوده است که در انواع دیگر از سیلیس و کائولن نیز به عنوان مواد اولیه استفاده شده است. اوج ساخت کاشی در تاریخ ایران به دوران سلجوقی و سپس صفویه باز میگردد که هنوز نیز آثار آن دوران در برخی بناهای تاریخی باقی مانده است که بارزترین این کابردها در تزئینات بناهای مقدس و مذهبی می باشد.

انواع:

کاشی دارای انواع مختلفی است از آن جمله : کاشی دیواری و یا بدنه، کاشی کف که به عنوان سرامیک هم از آن نام برده می شود، کاشی پرسلان و کاشی های گرانیتی. کاشی و سرامیک جز رایج ترین مصالح مورد استفاده در پوشش بنا هستند و در مرحله نازک کاری ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و به زیبا سازی  ظاهر بنا می افزایند.

ساختار کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک عمدتاً دارای دو بخش عمده هستند، بخش بدنه که مخلوطی از ترکیبات رُس و سایر مواد غیر آلی است(کوارتز، کائولن، فلدسپات و دیگر موارد) و لایه های سطحی که معمولا سه لایه سطحی(لعاب) بر روی بدنه قرار میگیرد. لایه نازک سفید رنگ پیش از مرحله لعاب که جهت یکسان سازی ناهمواریهای احتمالی بر روی بدنه مورد استفاده قرار می گیرد، لعاب یا پوشش محافظ شیشه ای که از جذب مایعات جلوگیری می کند و لعاب سوم که به طور معمول جهت سرامیک و کاشی کف به کار برده می شود و به منظور کاهش لغزندگی مناسب است.

جایگاه ایران:

ایران به عنوان چهارمین تولید کننده کاشی و سرامیک در عرصه جهانی شناخته می شود. بازار داخلی ایران امروز با مازاد تولید در عرصه کاشی و سرامیک روبروست و با توجه به کیفیت مناسب محصول تولیدی در ایران قابلیت خوبی جهت صادرات این محصولات به خارج از کشور به ویژه کشورهای همسایه وجود دارد و به لحاظ توان تکنولوژیک و ماشین آلات تولیدی، ایران در عرصه کاشی و سرامیک با کشورهای صاحب نام در تولید این محصولات قابلیت برابری دارد. به دلیل وجود مواد اولیه، ارزان بودن انرژی و نیروی کار ارزان کالای تولیدی ایران دارای مزیت رقابتی در عرصه بازارهای جهانی به لحاظ قیمت می باشد. بازرگانی رستمی در بخش صادرات این محصول به خارج از کشور دارای فعالیت و تجربه چندین ساله است.

استاندارد:

استانداردهای کاشی و سرامیک دارای ویژگی ها، تعاریف و طبقه بندی های مختص به خود می باشد. در تدوین استانداردهای ساخت کاشی و سرامیک کشور علاوه بر در نظر گرفتن نیازهای داخلی کشور بسیاری از استانداردهای بین المللی نیز لحاظ شده است و به همین دلیل محصولات داخلی دارای توان رقابتی در بازارهای جهانی می باشند. استانداردهای تدوین شده شامل بندهای متعددی می شود از جمله: میزان جذب آب، تخلخل و چگالی، تعیین مقاومت در برابر ضربه و مقاومت سایش لعاب سطح، انبساط حرارتی و مقاومت در برابر شوک های حرارتی، انبساط رطوبتی و مقاومت در برابر یخ زدگی، تعیین مقاومت رنگ و لکه پذیری و همچنین میزان استاندارد سرب و کادمیوم آزاد شده از سطح لعاب کاشی.

مزیت:

مزیت عمده به لحاظ بهداشتی: کاشی و سرامیک محصولی ایده آل برای ایجاد محیطی سالم برای زندگی هستند. سطوح آنها غیر قابل نفوذ بوده و به میکرو ارگانیسم ها و دیگر آلودگی های آلرژی زا فرصتی برای رشد و تکثیر نمی دهند. سرامیک و کاشی هیچگونه بو و یا بخاری از خود متصاعد نمی کنند به همین دلیل به لحاظ بیولوژیکی مناسب بکارگیری در ساختمان هستند. حفظ نظافت و بهداشت کاشی و سرامیک بسیار آسان است وکاشی و سرامیک چون از مواد طبیعی ساخته شده اند دارای قابلیت بالایی جهت سازگاری با محیط زیست و طبیعت می باشند.

مزیت عمده در صرفه جویی انرژی: برای صرفه جویی در مصرف انرژی جهت سیستم های گرمایش از کف سرامیک بهترین پوشش ممکن می باشد. دارای توان بالای انتقال و هدایت حرارتی و ذخیره سازی حرارت است . جنبه جذاب  دیگر خنک بودن کاشی و سرامیک در گرمای تابستان است. به لحاظ طرح و رنگ دارای تنوع بسیار بالا بوده و می تواند سلایق مختلف را پاسخ دهد.

مزیت عمده مقاومت و ایمنی: کاشی و سرامیک پوششی مناسب برای محیط های درون و هم بیرون از منزل هستند،  به دلیل استحکام و مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی و حتی یخ زدگی در دماهای زیر صفر و همینطور خاصیت پاگیر بودن و غیر لغزشی بودن آن که با وجود رطوبت بر روی سطح، دارای ایمنی لازم برای پا گذاشتن می باشد. علاوه بر وزن کم دارای ثبات رنگ بوده و در برابر تابش آفتاب نیز رنگ خود را از دست نمی دهند. در برابر خراشیدگی و آتش سوزی نیز مقاوم می باشند.